🌎🔥 جهان در آتش

استاندارد

به گزارش گاردین

گرما در آفریقای شمالی رکورد شکست، در ژاپن با رسیدن به ۴۰ درجه ۳۰ نفر کشته و هزاران نفر بستری شدند. در کالیفرنیا افزایش استفاده از ایرکاندیشن ها باعث قطعی برق شده است. و از همه شوک کننده تر سوئد با بیش از ۵۰ آتش سوزی در جنگل ها که ۱۲ تای آن در ناحیه قطب شمال بود زنگ خطر را به صدا درآورد. تورنتوی کانادا ۱۸ روز دمای بی سابقه ۳۰ درجه را ثبت کرد و دهها نفر در مونترال جان باختند.

(شرایط ایران هم بر خوانندگان پوشیده نیست)

world on fire

🔥عامل اصلی گرمایش زمین است اما گرمایش زمین گاهی اثرات غیر قابل پیش بینی مانند موجهای گرمای امسال را هم بوجود می آورد. جریان هوا در نیم کره شمالی باید به اندازه کافی قوی و سریع باشد تا هوا جابجا شود. اما در اثر گرمایش زمین امسال جریانهای تند هوایی کند و ضعیف شدند. از اینرو هوای هر محل یا منطقه چندان تغییر نکرده و گرمای تابستان در هر منطقه محصور شد. از طرف دیگر دمای اقیانوسها هم افزایش یافته‌است.

با توجه به اینکه تخمینها حکایت از آن دارند که توافق پاریس ضعیف تر از آن است که بتواند افزایش دما را زیر ۲ درجه نگه دارد امکان و دفعات و شدت موجهای گرما در سالهای آتی روبه افزایش خواهد رفت.

مقاومت ابر شرکتهای سرمایه سالار وابسته به سوختهای فسیلی و کشورهای صادر کننده نفت و گاز و ذغال و دولتهای سرمایه داری که همانا خدمت گذار ابر شرکتها هستند جهان را به جهنم تبدیل کرده و جهنم تر خواهد کرد.

هرچند بهبود مدیریت و کارایی و تشویق تغییر در شیوه زیست مانند استفاده بیشتر از دوچرخه و وسایل عمومی نقلیه می تواند چند سالی رشد فاجعه ها را اندکی کند تر کند اما تا تغییرات اساسی و چرخش های ۱۸۰ درجه ای در شیوه تولید و مصرف و حفاظت از محیط زیست در نظامی مبتنی بر اصالت انسان و طبیعت و نه اصالت سرمایه صورت نگیرد امیدی به بهبود وضعیت نخواهد بود.

🍁 شاید بتوان سر مردم را در مورد فواید سرمایه داری کلاه گذاشت و مغزشان را با توهم زندگی مصرفی شستشو داد، اما بر سر طبیعت نمی توان کلاه نهاد.

در حالیکه بحران های مالی و معیشتی در نظام‌های سرمایه داری چه غربی چه شرقی چه مذهبی چه سکولار سیکلی یا دوره ای هستند اما بحران های زیست محیطی انباشتی اند.

تخریب طبیعت و بیوسفر زمین با واکنش مخرب طبیعت همراه است. واکنشی که تمدن بشری و زیست میلیاردها انسان و هزاران گونه ی حیوانی و گیاهی را زود تر از مرگ نظام جهانی شده ی سرمایه داری به مرگ و نابودی خواهد کشاند. مگر آنکه ملتها بیدار شوند و خواهان و عامل تغییر بنیادین گردند؟!

https://www.theguardian.com/world/2018/jul/22/heatwave-northen-hemisphere-uk-algeria-canada-sweden-whats-the-cause

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s