تحول در روابط جهانی قدرت 🌏⭕️

استاندارد

امریکا به رهبری ترامپ چندین جبهه جنگ غیر نظامی را با سایر کشورهای جهان باز کرده است.

در حال حاضر این جنگ ها هر کدام به تنهایی بزرگ نبوده و چندان تاثیر منفی بر اقتصاد امریکا و بعضن برخی از طرفهای مقابل آن مانند چین و اروپا نمی گذارند.

اما گسترش این نزاع ها و اهمیت نمادین آنها در ماههای آتی با تقویت شیوه ی تنبیهی امریکا علیه دیگران امکان ایجاد یک جبهه مشترک بین طرفهای مقابل امریکا و در نهایت تاثیر منفی بر اقتصاد امریکا در یکسال آینده را تقویت کرده است.

ترامپ مسیر انزوای اقتصادی سیاسی امریکا را هموار می کند.

trade-war.jpg

بهبود شرایط اقتصادی در امریکا تا 90 درصد ناشی از کاهش مالیات برای شرکتهاست. این شرکتها پولهای اضافه ناشی از این کاهش مالیات را صرف خرید سهام شرکت های خود می کنند تا ارزش سهام شرکتهای خود را به طور کاذب بالا ببرند. این خود حبابی را در حال ایجاد کردن است که انعکاس آن فقط در بخش مالی اقتصاد است و نه در بخش حقیقی آن. البته تعرفه های خارجی باعث رونق بخشهایی از تولید داخلی شده است. این باعث کاهش موقت بیکاری در امریکا شده است. برخی از سرمایه های خارجی هم در حال بازگشت به امریکا هستند اما محدود و نوع مشاغل ایجاد شده هم پایدار نیست.

این بخش های رونق یافته ی تولیدی هم در نهایت برای صادرات کالاهای خود متحمل تعرفه های خارجی شده و با پرداخت قیمت های بالاتری برای خرید مواد اولیه خود از خارج بر قیمت های کالاهای تولید داخلی خود می افزایند. هنوز زمان می خواهد تا تاثیر این افزایش قیمت ها بر بودجه امریکایی هایی که فعلن از کاهش مالیاتها بهره می برند خود را نشان دهند.

سیاست های تجاری خارجی امریکا اگر همچنان پیش بروند امکان تغییر اساسی در ساختار نظم جهانی و شاکله ی رفاقت ها و رقابت های موجود بین قدرت های اقتصادی جهان را دارد. این فرصتی است برای کشورهایی مانند ایران و ترکیه تا در این شکل بندی جدید جهانی نقش بازی کنند.

این دوران گذار دوران پردردی برای مردم این کشورها خواهد بود اما شکل جدیدی از نظم جهانی در جهان چند قطبی شده را پدیدار خواهد آورد به شرط آن که جنگ های غیر نظامی به جنگهای نظامی تبدیل نشده و توافق بین کشورهای جهان بر سر تغییر ساختار نظم جهانی شکل بگیرد.

🏦 یک راه این است که اجماعی برای شکل دادن به یک پول بین المللی براسا س مدلی که کینز و شوماخر طراحی کردند (بنکور) ظاهر شود.

هرگونه تنش مستقیم با امریکا یا اسرائیل به برهم زدن این شانس بزرگ به نفع امریکا کمک خواهد کرد.

1 – جنگ تعرفه های تجاری با اروپا و نقض استقلال اروپا و شرکت های آن در تصمیم گیری های تجاری با سایر کشورهای تحت تحریم امریکا

2. جنگ تعرفه های تجاری، ارزی، دانش فن آوری اطلاعاتی، جنگ امنیتی و سایبری با چین

3. جنگ اقتصادی و روانی و ارزی با روسیه

4. جنگ اقتصادی و روانی و ارزی و امنیتی با ترکیه

5. جنگ تعرفه های تجاری با کانادا و مکزیک دو همسایه این کشور

6. جنگ اقتصادی و روانی و ارزی و سایبری و امنیتی با ایران

7. جنگ اقتصادی و روانی از طریق تشدید و تمدید تحریم ها با کره شمالی و برهم زدن شانس صلح در شبه جزیره کره

8⚠️. در نهایت بزرگ ترین جنگ که به نفع هیچ کس نیست و در حال تبدیل شدن به تهدید ی بسیار جدی برای تمدن بشری است، جنگ امریکا با محیط زیست و زمین است. این جنگ باعث شده تا انگیزه برای سایر کشورهای عمده تولید کننده گازهای گلخانه ای ضعیف شود تاجایی که میزان تولید گازهای گلخانه ای در چین مجددن بعد از دوسه سال کاهش (اندک) دوباره افزایش یافته است. هرچند چین بیشترین میزان سرمایه گذاری را در انرژی های پاک دارد اما این میزان سرمایه گذاری در برابر رشد اتکای چین به سوختهای فسیلی و درمقایسه با انچه باید صورت پذیرد ناچیز است. این در مورد سایر کشورهای عمده تولید کننده گازهای گلخانه ای و کشورهای صادرکننده ی سوخت های فسیلی هم صدق می کند.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s