〽️ آیا بحران مالی جهانی دیگری در حال پخته شدن است؟

استاندارد

بیل گیتس چند ماه پیش خبر از فرارسیدن یک بحران مالی دیگر داد. وی گفت در مورد بحران مطمئن است اما زمانش را نمی توان به راحتی تخمین زد. با این حال وی در مورد امکان گذار از این بحران جدید ابراز امیدواری نمود. صد البته اگر شما هم مانند او سوپر میلیاردر باشید به آینده سرمایه داری یعنی اینده خودتان خوش‌بین خواهید بود.

75 درصد کلان سرمایه دارهای جهان بنا بر پیمایش جی پی مورگان با بیل گیتس در مورد وقوع یک بحران مالی عظیم دیگر هم عقیده اند. آنها معقتدند که بحران تا سال 2020 خواهد آمد.

⚠️ آمار خریدهای سهامها نشان می دهد که مشتریان دنبال سرمایه گذاری های کوتاه مدت ولو با سود کمتر اند . یعنی بازار امید اش به رشد اقتصادی بلند مدت و سرمایه گذاری بلند مدت را از دست داده است.

⚠️از طرف دیگر جنگ تجاری همه جانبه ای که ترامپ راه انداخته اگر پا بگیرد تجارت جهانی را کند و حتی می تواند به رکود بکشاند

⚠️همچنین کاهش مالیاتها توسط ترامپ به زودی ظرف یک سال بر توان مالی دولت امریکا در تامین نیازهای اش تاثیر منفی داشته و دولت را به افزایش میزان بدهی هایش می کشاند. بدهی بر بدهی هایی سرسام اور دولت امریکا اضافه خواهد شد و در صورتی که بانکها دچار مشکل شوند دولت توان نجات آنها را نخواهد داشت و نمی تواند که اعتماد را به بازار برگرداند

⚠️افزایش نرخ بهره هم اکنون تاثیر خود را در سایر نقاط جهان نشان داده است. امریکا از ضعف کشورهای دیگر به علت وابستگی شان به دلار بهره برده و با افزایش نرخ بهره، سقوط ارزش پول این کشورها چون ترکیه و ارژانتین و برزیل و ایران را بیشتر تسهیل نموده است. سقوط اخیرتر ریال در برار دلار به علت این تغییرات بود اما کارشناسان ایرانی با مقایسه دلار و یورو که تغییری نکرده اند تقصیر را بر گردن ریال می اندازند! کارشناسان بین المللی هم ارزش دلار امریکا را در مقایسه با رقیب هایش یعنی ین و یوان و یورو می سنجند. در نتیجه توجه سقو ط ارزش ارزهای پایینی هرم تمامن به حساب ضعف اقتصادی این کشورها ریخته می شود!

Financial-Crisis.png

باید توجه داشت که رابطه بین ارزها یک رابطه سلسله مراتبی است و هر چه ارز یک کشور در این هرم پایین تر باشد آسیب پذیری اش به تغییرات سیاست های مالی در کشورهایی که ارز بالاتری در هرم مذکور دارند بشتر خواهد بود.

⚠️بالاتررفتن نرخ بهره باعث می شود تا کشورهای مقروض جهان دربازپرداخت های خود دچار مشکل شوند.

⚠️از طرف دیگر بانکهای امریکایی میلیاردها دلار مبادله های نُکول اعتبار (CDS) خود را برای فرار از ضوابط مالی امریکا که در زمان اوباما وضع شدند به خارج کشورمنتقل کرده و معلوم نیست چه مخاطراتی را با این اوراق انجام می دهند. این بدین معناست که امکان تخمین عظمت بحران مالی بسیار کم است و وقتی نتوانید شدت و عظمت را تخمین بزنید نمی توانید خود را برای آماده کنید و پاسخ مناسب را بدهید.

⚠️همچنین میزان بدهی های دولتها، شرکت ها و خانواده ها به رکورد های بی سابقه ای رسیده. اینبار حباب نه دربخش مسکن که در خود بخش استقراض (وام) در حال شکل گیری است و به نظر می رسد حباب بیش از حد بزرگ شده است.

⚠️ قیمت نفت علی رغم وعده ی اوپک به افزایش آن در حال افزایش است. قمیت بنزین در کشورهای غربی هم. هزینه های زندگی و هزینه های توسعه اقتصادی افزایش یافته و خصوصن برای کشورهای در حال توسعه مقروض مانند دهه هفتاد میلادی امکان پرداخت قرضهای خود در شرایط افزایش نرخ بهره و کاهش تجارت را بسیار دشوار می کند.

تخمین هایی که تاکنون توسط صاحب نظران اخطار دهنده می شود این است که در بازه ی نوامبر 2018 تا اوایل 2020 شاهد سر رسیدن بحران عظیم جهانی مالی دیگری خواهیم بود. رونق فعلی اقتصادی تا مدتی ممکن است ادامه پیدا کند. مانند رشد اقتصادی قبل از بحران 2008.

اما این صاحب نظران برخلاف بیل گیتس هیچ اطمینانی ندارند که با وجود این رشد بزرگ استقراض که تاکنون صورت گرفته توانی برای جهان جهت نجات خود از بحران با تزریق پول و گرسنگی دادن به مردم باقی مانده باشد.

هرچند تخمین زمان و چگونگی وقوع و میزان گستردگی فاجعه دشوار است اما به نظر می رسد که همه علائم موجود به یک نتیجه اشاره می کنند:

🌀 نظام ولنگار سرمایه داری جهانی بحران عظیم دیگری را در پیش دارد. بحرانی که می تواند به سرعت به فروپاشی اتحادیه اروپا و تعمیق تضادها و نزاع ها حتی بین کشورهای غربی و بروز نارامی های وسیع مردمی در کشورهای در حال توسعه تبدیل شود. اعتراضات و اعتصابات وسیع مردمی در چندین کشور شروع شده اند و هرکجا این عصبانیت فرصت انتخاباتی پیداکرده احزاب منتقد تر که عمدتن پوپولیست هستند را به قدرت رسانده است.

@jahan_nameh

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s