چگونه ملت ها را به بندگی قدرت می کشانند؟ 

استاندارد
 

1 – روش اول، تصاحب دفعتی یا تدریجی قدرت سیاسی و قانون گذاری و فراقانونی شدن بخشی از قدرت و گسترش انسداد سیاسی به اسم عدالت و برابری به نام مستضعفین و بیچارگان که ابتدا هرچند با نوعی عدالت توزیعی شروع می شود اما با متمرکز تر شدن قدرت سیاسی و عدم پاسخ گویی (بی) مسئولان و رشد انحصارات، جامعه به سمت بی عدالتی اقتصادی و عمیق تر شدن شکافهای طبقاتی می رود. یعنی عدالتی که بنا بود با قربانی کرد آزادی بدست آید یا بدست نم آید یا از دست می رود. به مرور مردم ایمان خود را به عدالت از دست می دهند. این روش را روش سخت بنامیم که با مشت آهنین عمل می کند و در کتاب 1984 و مزرعه حیوانات جورج اورول به زیبایی به تصور درآمده است.

2 – اما روش دوم روش نرم و غیر مستقیم است. این روش به اسم آزادی و حقوق فردی و بشری، منابع عمومی را خصوصی می کند. دست دولت که باید نماینده حقیقی مردم باشد را از کنترل منابع کوتاه می کنند و مکانیسم های بازار آزاد و رقابت بین افراد تقویت می شود. به مرور برندگان رقابت (مگر می شود رقابت برنده نداشته باشد!) بازندگان را همیشه بازنده نگه داشته و از قدرت اقتصادی خود استفاده کرده در قانون گذاری نفوذ می کنند. به مرور هرچند این نظام با نوعی برابری فرصت ها و آزادی فعالیت های اقتصادی و حرمت حقوق فردی و شهروندی شروع می شود اما به یک اشرافیت سالاری و تمرکز قدرت اقتصادی در دستان ابر شرکتها افول می کند و در نهایت ابزارهای دموکراسی وکالتی یا انتخاباتی که بنا بود از تمرکز قدرت سیاسی و اقتصادی جلوگیری کنند توان اصلاح نظام را از دست داده و به تدریج کار به جایی می رسد که دموکراسی خود وسیله ای برای تثبیت قدرت سرمایه داران می شود و شیادان به حمایت پولی سرمایه داران به قدرت می رسند. در واقع هدف اولیه که آزادی بود با فدا کردن عدالت یا بدست نمی اید یا ازدست می رود. به مرور مردم ایمان خود را به دموکراسی از دست می دهند.

این چنین نظامی را الدس هاکزلی در کتاب «جهان جدید شجاع» اش به داستان در آورد.

 

5bbebf5fa1bd663f66da5

 

در شیوه دوم برخلاف شیوه اول منابع اطلاعات از مردم دریغ نمی شود. بلکه مردم تنها به مصرف کنندگان منابع بیشمار اطلاعات در می ایند. انقدر بیشمار که به افرادی منفعل تبدیل می شوند. در شیوه دوم برخلاف اول کتابها سانسور نمی شوند. بلکه به قدری مشغولیات کاذب در زندگی مردم ایجاد می شود که کسی دیگر رغبت به خواندن کتاب پیدا نمی کند.

در نظام دوم برخلاف نظام اول حقیقت از انسانها پنهان نمی شود بلکه حقیقت در دریایی از اطلاعات بی ربط گم می شود.

خلاصه کلام، در حالی که در نظام جورج ارولی مردم از طریق درد کنترل می شوند و هدف مردم کاستن درد از طریق تبعیت می شود، اما در نظام هاکزلی، این تلاش برای کسب لذت و آسایش کاذب فردی از مصرف است که انسانها را منفعل می کند و در عمل تسلیم شدن انها به قدرت را تقویت می نماید. در اولی انگیزه حرکت ما در راستای اهداف خاص قدرت چیزهایی هستند که ما از آنها متنفریم و در دومی انگیزه حرکت یا در حقیقت بی حرکتی ما چیزهای ناچیزی هستند که دوستشان می داریم.

این تمایز بین دو جهان اورولی و هاکزلی در زمان جنگ سرد بین شرق و غرب پر رنگ تر بود. اما اکنون چه؟ در جامعه ای که شما زندگی می کنید تا چه حد اولی و تا چه حد دومی کدام یک از طبقات و اقشار جامعه را به زیر سلطه خود کشیده اند؟ خود شما کجای این کشاکش هستید؟

امروزه به نظر می رسد که خصوصن در جهان سوم هردو نظام فوق دست در دست هم دست اندرکارند. نسلهای جدید بیکار یا نیمه بیکار را می بینی با مشاغل نا امن و نا پایدار که در حال ذوب شدن در دنیای مجازی که مصرف فن آوری های جدید فراهم می کنند هستند و همچنان همزمان تحت فشار های سیاسی و ترس قرار دارند. شیوه اول از بیرون انها را کنترل می کند و شیوه دوم آنها را از درون. شیوه اول بر ترس استوار است و شیوه دوم بر طمع .

 

ca2fe102de540c2b3db89

اما آیا راه فراری از این نظام دوگانه قدرت وجود دارد؟ آیا توهم فرار از یکی و ندیدن دیگری ما را به دور باطل تکرار تاریخ نیانداخته است؟ از کی و کجا باید گسستن از این هردو را همزمان شروع کرد؟ این سوال را خصوصن از کسانی به پرسید که با به رخ کشیدن تجربه ی شکست خورده نظامهای نوع اورولی درزمان جنگ سرد شما را به سوی پذیرش نظامهای هاکزلی به عنوان تنها چاره ترغیب می کنند و از کسانی که با به رخ کشیدن فسادهای نظامهای هاکزلی شما را بی ایمان به خود و توانایی های خود به سمت پذیرش آقا بالاسرهای نظام های اورولی می رانند.

 

ecf61ddb1c376238f046f
راست هاکزلی و چپ اورول

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصاتِ خود را پر کنید یا برایِ ورود رویِ نقشک‌ها کلیک کنید:

نشان‌وارهٔ WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر )

درحال اتصال به %s