شارلتانیسم ، تعهد یا تخصص؟

استاندارد

photo_2017-12-21_00-47-03

و من دوست دارم بگویم که بهترین شاخص آینده سنجی ملت ها، اخلاق سیاسی حاکم بر جامعه ی مدنی و طبقه تحصیل کرده آنهاست.
چه که شانس بقای یک نظام قدرت مدار بسیار بیشتر از آن که به زورمندی طبقه حاکمه و ضعف طبقه محکومه وابسته باشد به «رواج تعلق ذهنی به منطق قدرت و توهم عملگرایی و شارلاتانیسم در معنای دقیق کلمه در میان طبقه ی شبه روشنفکر و مدعی نمایندگی جامعه ی مدنی» آن جامعه بستگی دارد.

☝️معنی کلامی شارلاتانیسم همان نخوانده ملا بودن در فرهنگ عامیانه ماست. در حالی که ارتجاع سنتی علنن با ترجیح تعهد به تخصص مدعی ملا بودن در حوزه های تخصصی نیست اما ارتجاع متجدد (متجدد نمای عملن مرتجع) که در واکنش به ناکامی تعهد گرایی بعد از انقلابهای جهان سومی نیم قرن عقب تر به قبل از این انقلابها بازگشت فرموده، مدعی ترجیح تخصص بر تعهد شده است، اما عجبا که خود در عمل در برابر هر متخصص مستقل اندیشی می ایستد و چون نخوانده ملای شارلاتان اظهار نظرهای شبه تخصصی فراتر از حوزه تخصصی خود می نماید و به وضوح بر همگان ثابت می کند که در عمل او نیز تعهداش را بر تخصص نداشته اش ترجیح داده است.

پس این دو نوع مرتجع سنتی و مدرن در یک چیز مشتر کند و آن رجحان تعهد بر تخصص است تنها نوع ایدئولوژی که بدان متعهدند فرق می کند و بلکه بدتر مرتجع متجدد ما چون مدعی تخصص گرایی است چنان دچار جهل و تفرعن مرکب است که حاضر نیست نقاب تجددگرایی صوری اش را بردارد و تعهدگرایی خود را بیابد و رفع کند و به تواضع و توازن برسد.

اما بیچاره این هردو قشر، ای کاش می دانستند که در عمل حتی همان تعهد را هم در معنی واقعی کلمه نداشته اند و آنچه تعهد می دانستند چیزی جز «تعبد» قدرت از سر جهل یا ترس یا طمع نبوده و درکشان از تخصص هم تنگ بوده است!

که متعهد حقیقی به حقیقت هرگز در کاری که تخصصش را ندارد پای نمی گذارد و شارلاتان نخوانده ملا شده نمی گردد و متخصص در معنی وسیع آن می داند که تخصص بدون تعهد به عدالت و حقوق خدا، خلق، و خلقت، جز فن سالارانه به ابزار دست شدن برای قدرت جهت تداوم حاکمیتش نمی انجامد.

quote-modern-stupidity-means-not-ignorance-but-the-nonthought-of-received-ideas-milan-kundera-124-97-03

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی یکی از نمادها کلیک کنید:

نماد WordPress.com

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. خروج /  تغییر حساب )

درحال اتصال به %s