باز هم از نوآم چامسکی!

استاندارد

ترجمه گفته هایی از پروفسور نوآم چامسکی توسط عبدالحامد حسینی برای صفحه فیس بوکی نوام چامسکی

«برآنم که وظیفه عقلانی و اخلاقی هر انسان این است که ریشه ها و ساختارهای سلطه و قدرت را در همه شئون زندگی [از روابط بین فردی گرفته تا سیاست بین الملل] بیابد و به چالش بکشد. اگر برای قدرت هیچ توجیه و مشروعیتی وجود ندارد پس باید آن را به زیر کشید تا قلمرو آزادی بشر گسترده تر شود» ~ چامسکی

 

 برای ادامه کلیک کنید:

کنترل ذهن ها توسط نظامهای سیاسی در جوامع آزاد امری مهم تر به حساب می آید تا در جامعه دیکتاتوری که با زور اسلحه اداره می شود. دلیلش هم آسان است. یک نظام مستبد می تواند دشمنان و معترضان داخلی اش را با زور اسلحه سرکوب کند اما همین که نظام دموکراتیک می شود و دولت چنین قدرت قهریه ای را به نسبت ازدست می دهد، ابزار متفاوتی [رسانه ها] لازم است تا مانع از دخالت فعال توده ها در امور عمومی شوند. مردم هنوز در این نظام دموکراتیک سفیهانی به حساب می آیند که فقط باید ایدئولوژی ها را چون کالا مصرف کنند و نباید به شکل فعال زمینه مشارکتشان در تصمیم گیری های عمومی اقتصادی و سیاسی فراهم شود.
چامسکی

======================

«هر بچه مدرسه ای می داند که یک رسانه آزاد، رسانه ای است که رها از نفوذ دولت است و در نتیجه امری حیاتی برای یک نظام دموکراتیک می باشد» (دیوید شیپلر).وقتی که یک روزنامه نگار معروف در نیویورک تایمز چنین جمله ای را می نویسد عده اندکی متوجه یکسونگری در آن می شوند.
همانطور که می بینید برای این آقایان، رسانه آزاد از نفوذ سرمایه دارهایی مانند مرداک و برلوسکونی و ابرشرکتهای هرگز امری حیاتی برای دموکراسی تلقی نمی شود!»

Noam Chomsky – Powers and Prospects»

======================

در واقع در صنعت تلویزیون، مانند هر رسانه دیگری می توان از دو اصطلاح «محتوا» و «وقت پرکن» استفاده کرد. محتوای اصلی این رسانه برخلاف آنچه مردم می پندارند برنامه هایش نیست بلکه همان تبلیغات هر چند یک دقیقه تجاری اش است و قسمت وقت پر کنش مثلن یک برنامه مسابقه ماشین سواری است تا شما را مشغول دیدن نگاه دارد تا زمان تبلیغات بعدی فرا رسد.
پس همه تلاش بر تبلیغات متمرکز است. قسمت وقت پر کن برای آن است که شما را به دیدن رسانه و محتوای تبلیغاتی آن علاقه مند نگاه دارند. اما مقصود از تبلیغات این است که مردم را به مخلوقاتی تبدیل کنند که هدف عملی و اصلی شان در زندگی این باشد که تا ته پنج کارت اعتباری خود را خرج کنند و هیچ توجهی به انچه در جهان اطرافشان می گذرند ننمایند. اجازه دهند تا سرمایه سالارها هرکاری را دلشان خواست بدون هیچ مداخله و مزاحمتی انجام دهند. »
چامسکی

======================

سوال از چامسکی: نظرتان در مورد این که می گویند اکنون دوران بحران و بی بضاعتی و بی پولی و بی کاری است [و باید ریاضت اقتصادی کشید] چیست؟
چامکسی: «برای قدم زدن به مرکز یک شهر بزرگ و شلوغ بروید. آیا چیزی نمی بینید که احتیاج به ترمیم یا بهبود داشته باشد؟ در اطرافت متوجه می شوی که یک عالمه کار وجود دارد که باید انجام شوند و هم زمان یک عالمه دستان بی کاری که منتظر کار هستند. عموم مردم آروز دارند که بتوا
نند کار کنند و نان درآورند. اما نظام اقتصادی به چنان فاجعه ای تبدیل شده است که نمی تواند برای آنها کار تامین کند.
کشور را سرمایه های سرگردان در خود غرق کرده اند. بنیاد ها و ابرشرکت های سرمایه سالار آنقدر پول دارند که نمی دانند با آن چه کنند. هیچ کمبودی به لحاظ سرمایه نیست. این که می گویند کشور دچار کبود سرمایه است یک فریب است. »
چامسکی در کتاب «چگونه دنیا می چرخد»دموکراسی چیست؟

============================
دموکراسی در فرهنگ لغات معانی متعددی دارد. اما به طور خلاصه جوامع به میزانی دموکرات (مردم سالار) هستند که در آنها مردم صاحب فرصت های معناداری برای مشارکت در شکل دهی به سیاست گذاری های عمومی اند.
راههای متفاوتی برای تحقق دموکراسی وجود دارد اما یک جامعه مردم سالاری فقط بر اساس میزان عملی شدن مردم سالاری است که دموکرات است نه بر اساس ادعاها. می شود به شکل صوری دموکراتیک بود اما در عمل خبری از دموکراسی نباشد. شوروی سابق هم انتخابات داشت! آمریکا هم دارای دموکراسی صوری از طریق انتخابات و گاهی رفراندوم و غیره است. اما محتوای این دموکراسی به لحاظ مشارکت واقعی مردم چیست؟
دربازه زمانی طولانی تر که نگاه کنی، میزان مشارکت حقیقی مردم در برنامه ریزی و تحقق سیاست های عمومی بسیار اندک بوده است. آمریکا یک جامعه اداره شده توسط صاحبان بخش تجاری-مالی است. احزاب سیاسی برای مدتی طولانی نمایندگی کننده منافع این بخش بوده اند.
چامسکی، رازها، دروغ ها و دموکراسی.

================

«گفته معروفی از کارل مارکس وجود دارد که می دانم همه شما می دانید. وی می گوید «وظیفه ما فقط درک دنیا نیست بلکه عوض کردن آن هم هست». اما باید دانست که اگر می خواهی دنیا را به شکل موثر و مثبتی عوض کنی باید اول آن را خوب بشناسی! و برای شناخت دنیا الزامن نیازی نیست که به سخنرانی دانشمندی گوش کنی یا کتابی بخوانی، هرچند چنین کارهایی کمک به درک دنیا می کند. اما شناخت دنیا مستلزم آموختن در عمل است. و تو آن وقت می آموزی که در تغییر دنیا شرکت کرده ای! از دیگرانی که شرکت کرده اند یاد خواهی گرفت. آن وقت تو تجربه ها و حکمت هایی می آموزی که می توانی برای تغییر جهان به کار بندی» – چامسکی

=========================

«همیشه در سازش با قدرت سود و منافعی وجود دارد و در مبارزه با قدرت ضررهایی کلان و برای حفظ صداقت و شرافت هزینه هایی گزاف. اما چون در طول تاریخ بسیاری از مردم در مقابل وسوسه سود سازگاری با قدرت مقاومت کرده اند و هزینه های گزاف برای صداقت پرداخته اند، انسانیت قادر بوده است که به سطح بالاتری از حیات خود حرکت کند – آرام آرام و دردناک با عقب نشینی های متعدد اما پیشرفتی بی خطا در طول زمان» – چامسکی»این رسانه ها چه کسانی هستند؟ کارشان چیست؟ آیا از ما هستند؟ سی بی اس و نیویورک تایمز را نگاه کنید. این ها جزو شرکت های سرمایه داری اصلی در این کشورند. این ها از ما نیستند. فاصله این ها با ما از فاصله جنرال موتورز با ما کم تر نیست» – چامسکی

===============================

» بله ایران سابقه تجاوزگری دارد. در چند صد سال اخیر، ایران به چند جزیره عربی تعدی کرده است. اما این ها در زمان شاه بود یعنی در زمان دیکتاتوری که از پشتیبانی آمریکا برخورداربود. و این ها تنها موارد تعدی گری این کشور در چند سده اخیر اند!» چامسکی

============================

«من آدم هایی را می شناسم که از طبقه کارگر و زحمتکش هستند، و در عین حال از یک پروفسور خودآگاه تر. اگر 50 ساعت در هفته کار کنی مسلمن وقت برای خواندن ده روزنامه در روز و مراجعه به آرشیو طبقه بنده شده دولتی برای کار روشنفکری نداری. اما این آدمهای زحمت کش ممکن است به بصیرتی تصور نکردنی در مورد دنیای اجتماعی شان رسیده باشند».
نوام چامسکیبزرگ ترین جنایت پیشگان تاریخ آن کسانی هستند که قوانین را به گونه ای می نویسند تا جنایت های شان قانونی شود. ~ صفحه فیس بوکی نوام چامسکی.

================================

«جهانی شدن محصول کار دولت های قدرتمند خصوصا ایالات متحده است که طی آن معاملات تجاری و سایر توافق نامه ها به خورد مردم دنیا داده می شود تا زمینه برای غلبه ابر شرکت ها و ثروتمندان بر اقتصاد های ملی فراهم شود بدون آنکه هیچ تعهدی نسبت به مردمان این کشورها داشته باشند. تاسیس سازمان تجارت جهانی در اوایل دهه 90 بارز ترین نمونه تحقق این فرآیند بود»~ چامسکی در کتاب «برتری سود بر مردم: نولیبرالیسم و نظم جهانی»

 

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s