جامعه شناسی مرگ طبیعت!

استاندارد
 مدتی است که خشک شدن بسیار تاثر برانگیز دریاچه ارومیه و سایر منابع آبی و رودخانه ها و کمبود آب شرب و زراعی به حق به موضوع نگرانی مردم ایران خصوصا معترضین به وضع موجود شده است. افزوده شدن نگرانی های زیست محیطی حد اقل در مقیاس قابل مشاهده شده در سالهای اخیر بسیار مبارک است چرا که یکی از انتقادات وارد به جنبش های تحول خواه ایران این بوده است که توجه لازم به محیط زیست ایران را نداشته چه رسد به آنکه خود برنامه ای برای نجات محیط زیست کشور از فجایعی که شاهد آن بوده ایم داشته باشند.

📌گسترش توجهات و آگاهی ها و اعتراضات نسبت به خشکی دریاچه ها و  رودخانه ها و آبگیر های طبیعی ایران مانند زاینده رود و هامون و کارون همگی نشان دهنده افزون شدن بلوغ فکری این فعالان است.

با این حال در این راستا به نظر می رسد نکات بسیار مهمی وجود دارند که نادیده انگاشته شده و گویی نوعی سطحی نگری و سیاست زدگی سایه خود را بر سر این تحولات انداخته است

این نمایش پرده‌ای نیاز به جاوااسکریپت دارد.

📌عوامل خشک شدن دریاچه ارومیه وسایر منابع آبی این کشور بسیار وسیع تر و عمیق تر و تاریخی تر از آن هستند که به کوتاهی های مدیریتی محدود شوند هرچند که شیوه های مدیریتی نقشی به سزا در تخریب طبیعت ایران داشته اند. سهم فرهنگی مردم عادی و گسترش سود طلبی و بی توجهی به محیط زیست و گسترش ایده های ضد محیط زیستی تجدد گرایانه و سرمایه سالارانه و عطش برای صنعتی کردن و بازاری کردن و خصوصی سازی کردن نه تنها درمیان دولت مردان حاکمیت بلکه حتی در میان روشنفکران و تحصیل کردگان و کارآفرینان و صاحبان صنایع و مشاغل را نیز باید به لیست بلند عوامل اجتماعی خود بیافزاییم

📌راحت است چشم ها را بر عوامل ریشه دار فجایع زیست محیطی ببندیم و خود و دولت های قبلی مورد حمایت خود را بری از هر گونه خطا دانسته و سطحی نگرانه بخش محدودی از تاریخ سیاست گذاری ها را مقصر بدانیم.

📌جهان اکنون شاهد تحولات فاجعه آمیز زیست محیطی در اثر گرمایش زمین است و بخش کوچکی از آن تنها خشک شدن دریاچه ها و رودخانه ها خصوصا در مناطق گرمسیر مانند ایران و طولانی شدن خشک سالی ها و طوفانهای شنی و سونامی ها و گردبادهای دریایی و به زیر اقیانوس رفتن جزایر و آب شدن یخ های قطبی و یخچالها و کاهش بارندگی برف در ارتفاعات می باشد.

📌سیاست های توسعه اقتصادی دهه های اخیر در بسیاری از کشورها جهان شمال و جنوب باعث تشدید در مصرف سوختهای فسیلی و افزایش گازهای گلخانه ای شدند. از طرف دیگر از میان سیاست های توسعه نولیبرالی که در بسیاری کشورهای جهان سومی تشویق شدند ساختن سده ها بوده است. وامهای کلانی از جانب بانک جهانی به کشورهای مانند ایران و هند پرداخت شد. عطش دولت سازندگی و سپس دولت های بعدی برای ساختن سد های بی مورد که به شدت تنوع گیاهی و حیوانی و زیستی و فرهنگی مردمان بسیاری را تحت تاثیر قرار داد از جمله عواملی هستند که شرایط اسفبار امروزی انجامیده اند. خصوصی سازی مراتع و منابع طبیعی و اتخاذ سیاست های مشوق صادرات و کاهش بودجه های حفاظت از محیط زیست به عنوان بخشی از پروژه کوچک سازی دولت و کاهش معیارهای محیط زیستی برای ارزیابی پروژه های توسعه منطقه ای مانند سد سازی و جاده سازی و غیره همه و همه در پدید آمدن شرایط حاضر مقصر بوده و به دولت حاضر «محدود» نیستند.

📌از این رو  از روشن اندیشان ایرانی انتظار می رود تا اکنون که به مشکلات محیط زیستی توجه بیشتری می نمایند از سطحی نگری و سیاست زدگی در این مسیر به پرهیزند و نگاه عمیق تر به مسئله داشته و ابعاد جهانی و بین المللی و اقتصادی قضیه را مورد توجه قرار دهند.

📌 اسنتثناء گرایی ایرانی مشاهده شده در میان برخی از معترضین (که توگویی هر چه اتفاق می افتد صرفن ریشه در سوء مدیریت های یک دولت خاص تنها درون مرزهای ایران دارد) باعث کاهش توان ایشان در داشتن نگاه مستقل و راه حلهای موثر و عملی می شود. جنبش های محیط زیست گرا و مردم خصوصن جوانان و تحصیل کردگان در ایران باید در صدد گسترش ابعاد فعالیت و دیدگاههای خود از طریق وصل شده به جنبش های محیط زیستی جهانی باشند هر چه بیشتر سیاست های کلانی که مانع از بریدن ما از اعتیاد به نفت و گاز و از حرکت وسیع و عمیق به سمت انرژی های پاک می شوند را زیر سوال برند.

📌بهبود روابط با اروپا در ماههای آتی باید در مسیر تحقق حقوق زیست محیطی مردم و نه تداوم اعتیاد اقتصادی ایران و اروپا به نفت شود. حرکت وسیع به سمت انرژی های تجدید پذیر با تکیه بر آخرین دست آوردهای فنی اروپایی و توسعه بیشتر آنها به دست توانمند متخصصین ایرانی زمینه رشد سریع اشتغال برای جوانان بدون افزایش گازهای گلخانه ای را فراهم میکند.

📌اعتیاد به نفت نه تنها اقتصاد ایران را وابسته و آسیب پذیر کرده بلکه طبیعت ایران و جهان را به سهم خود به عنوان یکی از بزرگترین مولدین سوختهای فسیلی تخریب می نماید و به تشدید خشکسالی و نزاع بر سر آب در منطقه می انجامد.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s