آمریکا، تروریسم و گردباد آیرین: قرنی که نکوست از دهه اولش پیداست!

استاندارد

دکتر حامد حسینی

در آستانه دهمین سالگرد حمله تروریستی به برجهای تجاری نیویورک آمریکا قرار داریم. ایالات متحده مشغول تدارک مراسم سالگرد واقعه ای است که در ابتدای قرن بیست و یکم اتفاق افتاد و نقطه عطفی در تاریخ سیاست جهانی گردید و مبدا شکل گیری نظم یا بی نظمی نوین جهانی دیگری شد. اما درست در چنین روزهایی، اخبار حاکی از وقوع حادثه سهمگین دیگری هستند. باز هم نیویورک و این بار وسیع تر از نیویورک سواحل شرقی. این بار هم ابرقدرت جهان توان مقابله با این حادثه را که بنا بر تخمین ها ۸۰ هزار خانه و ۳۵ میلیارد دلار دارایی را تهدید می نماید ندارد. تا همین حالایش حدود نیم میلیار خسارت به باهاماس وارد کرده، هفت نفر را در کالورینا کشته و برق را بروی ۷۳۰ هزار نفر قطع نموده است . راهی جز تخلیه منازل و مغازه ها برای مقابله با چنین غولی نیست

واقعه حادثه یازده سپتامبر که جهان را شگفت زده کرد تنها یک حادثه تروریستی نبود. گذشته از بسیاری از سوالهای بی پاسخ مانده امنیتی و تکنیکی و سیاسی، سقوط برجهای تجاری در ابتدای اولین دهه قرن هم به طور سمبلیک و هم به طور عملی نوید دهنده دهه ای شدند که آبستن بحران مالی تجاری سال ۲۰۰۸ گردید. بحرانی که به رکود و استقراض های کلان با ارقام نجومی منجر شد و هنوز سایه شومش را از سر مردمان این کشورو سایر کشورهای درگیر شده درآن کم نکرده بلکه حتی بوی ماندنش و تشدید شدنش هم به مشام می رسد.

اما درست ده سال پس از حادثه تروریستی نیویورک حادثه طوفان آیرین با ابعاد غیرقابل قیاس در حال اتفاق افتادن است. آیا این حادثه متناسب با ابعادش پاسخ درخور را خواهد یافت. اگر حادثه تروریستی که منجر به کشته شدن سه هزار و اندی از شهروند نگون بخت آمریکایی شد بایستی با هزینه کردن میلیاردها دلار جنگ در خاورمیانه و خانمان سوزی میلیونها انسان غیر نظامی پاسخ داده می شد، پس حادثه اکولوژیکی طوفان آیرین با چه واکنشی باید مواجه شود.

حادثه تروریستی سال ۲۰۰۱ متاسفانه بر اساس تحلیل های نا درستی منجر به واکنش های موثر نگردید. واکنش ها در راستای ایدئولوژی های محافظه کاران و طبقه سرمایه دار جهانی یا بر اساس نظریه هایی بودند که ریشه های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی و روانشناختی رواج خشونت و تروریسم را به خوبی نمی شناختند. ریشه هایی که بایستی سالها بلکه دهه ها قبل شناخته می شدند.

 اما فاجعه آيرین نیز گویی به همان سرنوشت دچار می شود. درحالیکه سالهاست دانشمندان نسبت به تشدید و تقویت بی اندازه طوفانهای دریایی در اثر گرمایش زمین هشدار می دهند، شاهد بی اعتنایی عملی و اساسی از جانب کشورهای قدرتمند جهان در این موضوع بوده ایم. گرمایش زمین که منجر به خشک شدن دریاچه های بسیاری در سرتاسر جهان از جمله دریاچه زیبای ارومیه شده (بر تشدید این واقعه باید البته سوء مدیریت ها و فسادها و بی خیالی ها را اضافه کرد)، سرزمین ها و زندگی های بسیاری را با خطر به زیر آب رفتنن مواجه نموده و یخچالهای طبیعی را در حال ذوب کردن است و خشکسالی و قحطی را برای بسیاری به ارمغان آورده و حیات وحش گونه های زیادی را به خطر انداخته و رواج مجدد بیماری های همه گیر وحشتناک ظاهرا از بین رفته را تقویت نموده است. و این تازه ابتدای کار است. اکوسیستم  جهانی چون به مرحله ای غیر قابل بازگشت برسد بر سرعت دگرگونی هایش به شکل غیر قابل پیش بینی شده ای می افزاید. متاسفانه براساس تخمین های جدید کمتر از یک نسل تا رسیدن به چنان نقطه ای فاصله داریم.

با وجود همه این علائم غیر قابل انکار، اما منکران گرمایش زمین هنوز دست بالا در سیاست گذاری های اقتصادی و امنیتی و زیست محیطی را دارند و از اینکه خدای نکرده نظام مقدس سرمایه داری به خاطر نگرانی های محیط زیستی دچار رکود بیشتر و کاهش سودهای میلیارد دلاری ارباب ملی و فراملی زر و زور و تزویر شود در هراسند. امپراطوری های گسترده رسانه های به ظاهر آزاد (این رکن نمی دانم چندم لیبرال دموکراسی های از درون تهی) نیز همچنان با افکار عمومی که دیگر مثل سابق راضی و سرگرم کردنشان به سکس و سانسور و دروغ آسان نیست همچنان کلنجار می روند و اگر نتوانند فریب دهند حد اقل سردرگمی ها می آفرینند.

سخن کوتاه، اگر ده سال پیش یازده سپتامبر دهه ای پر از سورپریزهای مالی و اقتصادی و امنیتی را به همراه داشت گویا طوفان آیرین نیز به نمادی آغازین تبدیل خواهد شد برای دهه ای پراز سورپریزهای زیست محیطی. تروریسمی از نوع جدید که این بار نه از نوع انتقام گیری های انتحارطلبان تحقیر شده بلکه انتقامی عظیم از جانب طبیعتی است تخریب و نادیده انگاشته شده و صد البته این فقط محدود به امریکا نخواهد بود. گرمایش زمین برای کشورهای فقیر آثاری به مراتب درآور تر و مخرب تر خواهد داشت.

Advertisements

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s